מכללה מקצועית לתעשייה מוכשרת

קניינות ורכש - מקצוע נדרש

בשנים האחרונות ישנה הכרה בתרומת הקניינות והרכש לארגונים ולשיפור התוצאות העסקיות שלהם, רמת הביצועים ורמת השירותים שהם מספקים ללקוחות. המגמה המתחזקת של התמקצעות ארגונים וחברות בתחומם, מולידה צורך במיקור חוץ, ומכאן שחשיבותם של שרשרת האספקה ושל תחום הלוגיסטיקה הולכת וגדלה. לאור זאת, הדרישה לאנשי רכש מתחזקת יותר ויותר בכל ארגון, החל מהמגזר הציבורי, דרך מפעלי תעשייה וכלה בחברות ונותני שירותים.

גיא פרי, מרצה בתחומי הלוגיסטיקה, סיפר כי לא מעט סטודנטים שהוא לימד בקורס קניינות ורכש סיימו את הקורס והתחילו ישר לעבוד: "אחד היתרונות הבולטים של הקורס הוא היתרון בכניסה לשוק העבודה. זהו מקצוע מאוד מבוקש – חיפוש באתרי הדרושים יחזיר מאות משרות בתחום בצפון! אחת הסטודנטיות שלימדתי הגיעה לקורס אחרי שעבדה בעגלות בחו"ל, ללא ניסיון נוסף או תואר אקדמי, ומיד עם סיום הקורס היא הצטרפה לאחת החברות הגדולות בשוק כאשת רכש."

אמנם מציאת עבודה היא מטרה חשובה, אך לא פחות חשוב מכך הוא הצורך בעבודה בעלת עניין: "עולם הקניינות והרכש הוא עולם מורכב שמחבר בין יחסים בין אישיים לבין טכנולוגיה. זו עבודה שמתאימה לאנשים בעלי כושר ביטוי גבוה ויכולת יצירת אמון ויחסים בין אישיים טובים. תפקידו של איש הרכש רצוף בעבודת שטח ובמפגשים מאתגרים, ועל כתפיו מונחת אחריות רבה. זוהי עבודה מאוד דינמית ומספקת, עבודה שאין בה רגע דל."

"מלבד זאת, הקורס מקנה מיומנות חשובה לחיים – ניהול משא ומתן" מוסיף פרי, "קנייה ומכירה הן המפתח לתהליכים רבים בעולם של ימינו, הן באות לידי ביטוי בצורות שונות וברבדים שונים בחיים. לכן, משא ומתן הופך לחלק מרכזי ובלתי נפרד מחיינו וחשוב לדעת איך עושים זאת נכון."

כשפרי נשאל על נושאים נוספים שנלמדים בקורס הוא מדגיש כי "זהו שוק משתנה ומתרחב. הגלובליזציה משנה את חוקי המשחק, גם בכל הנוגע לקנייה ולמכירה, ומכאן שהבנה בעולם הסחר הבינלאומי הינה קריטית להצלחה בתחום. לצד זאת, יש צורך בלמידה של נושאים משפטיים וניהול לוגיסטי, וכן היכרות עם תוכנות מחשב שונות, דוגמת אקסל ותוכנת ERP."

"כפי שניתן לראות, מדובר בתחום רחב ומכאן שניתן לפנות לכל מיני כיוונים." חותם פרי, "ישנו אופק קידום אפשרי בדרך לניהול רכש, ניהול שרשרת אספקה, ניהול לוגיסטי ועוד."