מכללה מקצועית לתעשייה מוכשרת

סחר בינלאומי

המסחר הבינלאומי הוא תחום סבוך, תחרותי ודינמי, הנשען על הגלובליזציה, ומכאן שהוא משתנה בהתאם לאירועים שונים ולמגמות שונות המתרחשים בעולם. המסחר הבינלאומי כולל בתוכו מגוון תהליכים, ביניהם נמצא תהליך הייצוא, אשר תורם רבות למשק הישראלי. היקף הייצוא של התעשייה הישראלית מסתכם בעשרות מיליארדי דולרים בשנה, כאשר שותפים לו מעל ל-300 יצואנים פעילים. בשנת 2015, לדוגמא, עמד הייצוא התעשייתי על 46 מיליארד דולרים, כאשר העלייה החדה בייצוא נצפתה בתחום הרכיבים האלקטרוניים.

מורכבותו של תחום זה מחייבת הבנה מקיפה ומעמיקה של שרשראות האספקה השונות בנושאים השונים הקשורים בתחום. על מנת להוביל ולנהל בהצלחה את היצוא, יש להבין את מונחי הסחר, לרדת לעומקן של שיטות התשלום השונות, תוך הבנה של יתרונותיה וחסרונותיה של כל שיטה ושיטה, להכיר את המסמכים השונים הדרושים לסחר הבינלאומי, וכן להיות בקיא בדרכי הובלה, ביטוח ומכס.

קורס יבוא, יצוא וסחר בינלאומי המתקיים במכללה, מקנה את הכלים הניהוליים המתקדמים בתחום. במסגרת הקורס, נלמדים כלל תהליכי היבוא והיצוא, החל ממבוא להיכרות עם התחום והשחקנים הקיימים בו, דרך הכרת שיטות התשלום השונות ופריטת היתרונות והחסרונות שהן צופנות בחובן, ועד להבנת מקומה של מחלקת היצוא/ יבוא בארגונים השונים, תוך למידת שיטות ונהלים לתפעול נכון של המחלקה.

הקורס הינו יסודי ומקיף, ועל כן הוא מתאים הן לעובדים בתחום, המעוניינים להרחיב את ידיעותיהם ולרכוש כלים ניהוליים מתקדמים, והן למי שמעוניין להיכנס לתחום ומבקש לרכוש את הידע והכלים המתאימים. בסופו של הקורס, הכלים הניתנים לבוגרים יאפשרו להם לעבוד הן כשכירים בארגונים העוסקים ביבוא וביצוא והן כעצמאיים.