מכללה מקצועית לתעשייה מוכשרת

נאדיה חטיב - קורס הבטחה ובקרת איכות

נאדיה חטיב, אם לחמישה ילדים מעכו, עברה מסלול ארוך ורב תהפוכות בחייה המקצועיים. את דרכה היא התחילה כעובדת ייצור במפעל דלתא בנצרת, בו עבדה עד העברתו לירדן בשנות ה-90. בהמשך היא למדה בבית הפקיד בחיפה והחלה לעבוד אצל עורך דין בעיר, אך כאמא לחמישה ילדים קטנים היא התקשתה לשלב את עבודתה עם גידול הילדים ונאלצה להתפטר. חטיב שינתה כיוון בפעם נוספת, עברה קורס מטפלות ועבדה במשך 7 שנים כסייעת בגן חובה, עד לסגירתו.

"כשהגן נסגר לא מצאתי עבודה בתחום ונאלצתי להירשם בלשכת התעסוקה. עברתי תקופה לא פשוטה, עם אכזבה גדולה מהמצב", משתפת חטיב. "באחת הפעמים שהגעתי ללשכה ראיתי מודעה לקורס הבטחה ובקרת איכות, ביררתי עליו והרגשתי שזה הכיוון שנכון לי – לרכוש מקצוע שיש לו ביקוש עם אפשרות להתקדם בתחום. החלטתי לקחת אחריות על העתיד שלי ובמקום לשקוע באכזבה, לפתוח דף חדש."

בתחילת הקורס חטיב חוותה קשיים לא מעטים: "אני לא מגיעה מהתחום וזה היה לי קשה להבין אותו. בנוסף, היה לי קושי עם השפה, היו הרבה מילים שלא הכרתי". חטיב לא הרימה ידיים, היא רתמה את בתה, תלמידת כיתה י"א, שהגיעה עימה למפגשים הראשונים ועזרה לה בהבנת המושגים. במקביל, היא המשיכה ללמוד גם בשעות הפנאי: "אחרי השיעורים הראשונים הייתי מגיעה הביתה ומתרגמת את כל המילים, כך שלאט-לאט זה נעשה קל יותר. משיעור לשיעור הרגשתי את השיפור ונדרשתי לתרגם פחות ופחות מילים". ההשקעה השתלמה גם מחוץ לכותלי הכיתה: "בזכות הקורס והעבודה הקשה שהשקעתי בו, השתפרתי בעברית. אני יכולה לנהל שיחות ברמה גבוהה יותר מבעבר".

להשתתפות בקורס הייתה תרומה נוספת ולא צפויה מבחינתה לחייה: "בשביל שאוכל להשקיע בלימודים גם בבית, דיברתי עם הילדים והסברתי להם שאני צריכה ללמוד והם צריכים להיות עצמאיים יותר. התגובה שלהם הייתה מאוד חיובית. שימח אותם לראות את אמא שלהם לומדת ומתקדמת וזה עודד אותם ללמוד ולהשקיע גם בעצמם."

"הקורס עזר לי גם מבחינה נפשית. אחרי שנסגר הגן הייתי במצב קשה, איבדתי תקווה" חושפת חטיב. "הידיעה שאני רוכשת מקצוע שיש בו עבודה החזירה לי את התקווה. בנוסף, הלימודים העניקו לי גאווה על ההצלחות למרות הקשיים. כדאי ללמוד, לא משנה באיזה גיל, זה מועיל בכל תחומי החיים."

את התקווה תרגמה חטיב למעשים, ומיד עם סיום הקורס החלה בחיפוש אחר עבודה בתחום: "העברתי את קורות החיים שלי למפעלים באזור ולמכללת ארז. צוות המכללה עוזר לי בחיפוש עבודה, ואני בטוחה שבקרוב אתחיל לעבוד", מסכמת חטיב.