מכללה מקצועית לתעשייה מוכשרת

תכנת CNC: מורה נבוכים

תהליך הייצור בעולם העיבוד השבבי מבוסס על שימוש חוזר בכלי כלשהו, מקדח לדוגמא, לשם ביצוע פעולה מסוימת, פעם אחר פעם. היקפי הייצור הגדלים במפעלי העיבוד השבבי, הביאו לצורך במחשוב של התהליך, כך שהוא הופך אוטומטי בהתאם לקוד המוגדר למכונה.
הקוד נכתב על ידי התכנת, בעל התפקיד הבכיר ביותר בהפעלת המכונה. מלבד התכנת, ישנם שני תפקידים נוספים- מפעיל וכוון.

בכדי להבין טוב יותר את התפקידים השונים ואת ההבדלים ביניהם, אולג גופשטיין, מהנדס יישומים בכיר ומרצה קורס תכנות CNC, יצר עבורנו מורה נבוכים.
מפעיל – האדם שעובד על המוכנה. תפקידו הוא להשגיח על המכונה, לבדוק שהעבודה נעשית כפי שצריך, וכן לבדוק את החלק שנוצר לאחר הפעולה. בנוסף, המפעיל אחרי להחלפת חלקים בעת הצורך ולניקיון המכונה.
כוון – הכוון מקבל לידיו את תכנית הפעולה שיצר התכנת, בשפת התכנות, ומכין את המכונה לעבודה, מסדר בה את הכלים הדרושים וחומרי הגלם הנחוצים. כמו כן, הוא בוחן את סיבוב ההפעלה הראשון של המכונה.
תכנת – יוצר את תכנית העבודה של המכונה בצורה ממוחשבת. התכנת מקבל שרטוט ו/או מודל תלת ממדי של החלק ובעזרת תוכנת תיב"מ יוצר את סדר הפעולות הנדרשות לייצור.

"בקורס תכנת CNC שמתקיים במכללה, הסטודנטים לומדים כיצד לבנות את תכנית הפעולה, באמצעות תוכנת Cimatron" מפרט גופשטיין, "הם לומדים על הכלים השונים, דוגמת כרסם, מקדח וכדומה, ורוכשים הבנה המאפשרת להם לבחור את הכלים המתאימים לביצוע הפעולה. כמו כן, הם לומדים אודות התהליכים המתקיימים, נקודת המוצא שלהם וההשפעה של גורם אחד על אחר. בהמשך לכך, הם לומדים כיצד לקבוע את צורת הפעילות של הכלי, עד ליצירת תכנית פעולה שלמה. בנוסף, הסטודנטים לומדים כיצד להשתמש בהדמיית התהליך הממוחשבת, וכן כיצד לבנות מודל תלת ממדי לפי קריאה משרטוט."

גופשטיין מציין שניתן להתחיל לעבוד במקצוע לא רק בסוף הקורס, אלא גם במהלכו. "אין נוסחת קסם להצלחה" הוא מדגיש, "על פי רוב אדם שעמד ליד המכונה קודם לכן יכול להרגיש אותה ולהבין יותר בקלות את העבודה. אבל יש גם מקרים יוצאי דופן של אנשים ללא ניסיון בתחום שעברו את הקורס בהצלחה מרובה."