מכללה מקצועית לתעשייה מוכשרת

מכינת ארז שלומי

מכינה קדם צבאית תעשייתית טכנולוגית

המכינה הקדם צבאית ארז בשלומי היא מכינה ייחודית, ראשונה, בעלת אוריינטציה תעשייתית טכנולוגית המעמידה במרכז חינוך לעבודה יצרנית. ייצור תעשייתי הוא תהליך הקושר יחד חשיבה יזמית, חשיבה טכנית, פיתוח וייצור. התעשייה היצרנית מהווה אבן מרכזית בחוסן שוק התעסוקה, בקידום השוויון, בעוצמת החברה ובגאווה ישראלית. כיום, עם התקדמות המהפכה התעשייתית הרביעית והולדתו של המפעל החכם, זו הזדמנות מצוינת לחשוף צעירות וצעירים לעולם התעשייתי טכנולוגי, להעניק להם חוויה של יצירה ולהקנות להם ידע וכלים בסיסיים אשר יאפשרו להם לעצב את עתידם כמובילי התעשייה בישראל. עבור צעירים רבים "מוצר" הוא דבר שנמצא על המדף בחנות, קונים אותו, צורכים אותו, ולאחר זמן חוזרים וקונים מוצר נוסף. כצרכנים, אין לצעירים קשר ערכי אל המוצרים והם לא תמיד מודעים לתהליכי העשייה, המחשבה והחדשנות בייצורם.

מכללת ארז יזמה יחד עם תנועת אחריי! את הקמת המכינה התעשייתית טכנולוגית בשלומי. הרעיון הוא לתת למכינה צבע תעשייתי- טכנולוגי במסגרת השיעורים והסדרות שהמכיניסטים עוברים בתכנית השנתית, לצרף למהלך גורמים נוספים כמו חברת אלביט או חיל תקשוב- ולצקת תכנים שבסופו של דבר יבואו לידי ביטוי בפתיחת מפעל או בית מלאכה יצרני על ידי אחד הבוגרים ו/או השתלבות של הבוגרים בעבודה בתעשייה היצרנית בצפון ו/או יכולות טכנולוגיות גבוהות יותר בצבא.
המכינה מנוהלת על ידי תנועת אחריי! ומכללת ארז אחראית על מתן האוריינטציה התעשייתית והיזמית הייחודית למכינה זו. במהלך השנה המכיניסטים עוברים את הקורס "מרעיון למוצר", לומדים מהי חשיבה יזמית וחשיבה טכנית ונחשפים לעולם הפיתוח, הטכנולוגיה והייצור תוך התמודדות עם אתגר אמיתי. התכנית מחולקת לשלבים המדמים את העבודה במפעלים משלב פיתוח הרעיון ועד לשלב הייצור כאשר בכל אחד מהם לומדים את מושגי היסוד, מתנסים במכונות, לומדים על חומרים ומסיירים במפעלים הרלוונטיים. במהלך התכנית המשתתפים מתנסים בעבודת צוות, מכירים כלים לביצוע, מכירים סוגי חומרים ומכירים תוכנות מחשב לשרטוט ותכנון.הרצאות במהלך התכנית:
• לאן פני התעשייה - הייצור המתקדם בעידן מהפכה התעשייתית הרביעית
• תעשייה דת וחברה - תמורות חברתיות התעשייה מהמהפכה התעשייתית מאנגליה במאה ה-18 ועד אמריקה במאה ה-21
• מה מחכה מאחורי שער המפעל - למה מדינת ישראל צריכה תעשייה? ענפי התעשייה, מיהו העובד, טכנולוגיה ותעשייה, עבודה וחברה
• שפה ותעשייה - היצרן היצירתי מייצר יצירות על פס ייצור
• טכנולוגיות יסוד בענפי התעשייה

סיורים במפעלים - במסגרת התכנית המכיניסטים מסיירים במפעלים שונים ברחבי הגליל ומקבלים הסבר על התהליכים השונים: מכונות, קווי ייצור, איכות, מחסן, תכנון, שיווק, מש"א והנהלה.פאנל עובדים - התעשייה היצרנית היא מקום נהדר למפגש עם אוכלוסיית הגליל משום שניתן למצוא בתעשייה את מגוון האנשים בפסיפס העשיר של הגליל: יהודים וערבים, נשים וגברים, צעירים וותיקים, עולים חדשים וצברים, תושבי ערים, עיירות, מושבים, כפרים וקיבוצים. כולם עובדים ויוצרים יחד במפעלים. במסגרת המכינה אנו נקיים פאנל, מפגשים פנים אל פנים עם עובדי התעשייה.

שבוע עבודה - כחלק מהתהליך החינוכי של המכיניסטים מתרחש גם שבוע עבודה. מכללת ארז מסייעת לשבץ את כל המכיניסטים בשבוע עבודה משמעותי בתעשייה, בו הם חווים באופן ישיר ונטול תיווך את חיי העבודה היצרנית.
מחזור ראשון, שנת תשע"ט, הסתיים עם 13 בוגרים. מחזור תש"פ עתיד להיפתח באוגוסט 2019 עם כ-30 מכיניסטים.